Fotowoltaika – Energia słoneczna to darmowe źródło energii.

Fotowoltaika to możliwość zasilania domu energią słoneczną wielu wciąż jawi się niczym wizja z nie do końca realistycznych filmów. Okazuje się jednak, że prosumentów prądu tego typu jest coraz więcej, także w naszym kraju. Duży wydatek na instalację baterii słonecznych jest jednocześnie perspektywiczną inwestycją.
Pomagają rozporządzenia i dyrektywy w inwestycjach energii słonecznej
0d 2000 roku dzięki rozporządzeniu ministra gospodarki, energia ze źródeł niekonwencjonalnych – w tym z elektrowni słonecznych – może być sprzedawana elektrowniom. Oznacza to, że każdy właściciel domu „napędzanego” energią ze słońca może zarabiać na tym, co sam dostaje za darmo. Kilkunastotysięczny wydatek na montaż instalacji tego typu jest więc kosztem, który będzie się powoli, ale bezustannie zwracał. Energia słoneczna jest bowiem zasobem wydajnym i niewyczerpalnym. Ilość energii, jaką jest w stanie dostarczyć nam nasza bateria, waha się od 100W/m2 w okresie zimowym do 1000W/m2 latem w dniu, w którym możemy cieszyć się bezchmurnym niebem. W Polsce, gdzie zdarzają się lata z przewagą dni bez słońca, dobrym rozwiązaniem jest instalacja systemu dualnego. Wówczas bateria słoneczna pełni funkcję dodatkową, wspomagającą konwencjonalne źródła energii.
Koszt, który się zwraca
Energia słoneczna jest źródłem nie tylko darmowym, lecz także czystym i proekologicznym. Nie produkuje zanieczyszczeń ani hałasu, nie wpływa na ekosystem otwartych wód. Jedyną wadą rozwiązania tego typu jest wspomniany wyżej koszt początkowy, który musi ponieść potencjalny zainteresowany. Jednakże, ze względu na rosnące zainteresowanie i coraz większą popularność korzystania z baterii i kolektorów słonecznych. Rynek wzbogaca się o produkty o nieco niższej cenie. Co istotne, Unia Europejska i niektóre gminy starają się wspierać inwestorów podejmujących decyzję o wsparciu swoich budynków tego typu energią, oferując im korzystne dofinansowania.
Fotowoltaika Jak to działa?
Bateria słoneczna zbudowana jest z tak zwanych ogniw fotowoltaicznych, powstałych z krzemowych płytek. Światło słoneczne, spotykając się z nimi, wytwarza ładunek elektryczny, odprowadzany dalej za pomocą metalowych elementów. Przetwarza się go w akumulatorze i dostarcza do odbiorników. Baterie słoneczne montuje się w różnoraki sposób – zazwyczaj na dachach i elewacjach, ale także na żaluzjach zewnętrznych, a nawet w oknach – zamiast szyby.
Innym, równie przydatnym rodzajem urządzenia przetwarzającego energię ze Słońca jest kolektor słoneczny, służący do wytwarzania ciepła. Energia cieplna przekazywana jest stamtąd do instalacji dostarczającej domostwu ciepłą wodę lub ogrzewanie.
Average Rating