Facebook zdradliwy stan umysłu. Cz1.

Facebook zdradliwy stan przyjemność zamieniająca się w nałóg i uzależnienie. cz1.

Tracimy czas czekając na „lajki” z Facebook. Zdjęcie autorstwa Eren Li z Pexels

Czy dodawanie „Lubię to!”, dzielenie się znaleziskami z internetu ze znajomymi to zajęcie produktywne, warte naszego czasu? Większość internautów zdaje sobie z tego sprawę, że niekoniecznie, ale wszyscy się temu poddają.

Co mówią naukowcy o FB?

Naukowcy z Uniwersytetu Mediolańskiego oraz amerykańskiego MIT uważają że, ci którzy korzystają z Facebooka wpadają w pułapkę, a nasze mózgi same siebie przekonują, że tak nie jest. Wmawiamy sobie, że oddajemy się czynności kreatywnej, owocnej oraz podnoszącą naszą jakość życia, a tak nie jest i należałoby sobie odpowiedzieć na pytanie dlaczego i jak działa ten zwodniczy mechanizm? Są internauci, którzy jeśli stracą wiadomości na Facebooku, popadają niemalże w panikę. Próbują odzyskać wiadomości na Facebooku oraz poświęcają dużo czasu na to, aby wiadomości z Facebooka przywrócić.

Przeprowadzono badania i w tym celu naukowcy wzięli pod uwagę stan fizjologiczny, w jakim znajdowało się 30 osób, które wzięło udział w badaniu. Chodziło oczywiście o stan, w jakim znajdują się ludzie korzystający z Facebooka, oglądają piękne krajobrazy itp.

Prawdę zdradził oddech. Zwodnicza satysfakcja FB

Zbadany został rytm oddychania, aktywizacji poszczególnych obszarów mózgu i rozszerzaniu się źrenicy oka u osób badanych. Wynik był zaskakujący, bowiem wyszło na jaw, że tylko podczas spoglądania na Facebooka umysły ochotników zachowywały się tak, jak podczas gry na instrumencie czy też podczas pisania. Mózgi znajdowały się w stanie właściwym dla „kreatywnej ekspresji”, czyli w takim stanie, który jest dla nas bardzo przyjemny. To właśnie będąc w takim stanie czujemy, że możemy nie tylko podbić świat, ale to co robimy daje niesamowitą satysfakcję i przynosi korzyści.

W dalszej części powiemy co z tego wynika    https://lciconmilano2019.org/facebook-zdradliwy-stan-umyslu-cz2/  Przedstawimy też kilka porad.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Next post Facebook zdradliwy stan umysłu. Cz2.